כל מה שצריך לדעת על החלפת מפרקים

שלחו לנו הודעה לייעוץ ראשוני

תוכן עניינים

כל מה שחשוב לדעת על החלפת מפרקבגופנו מפרקים רבים, כאשר המשותף ביניהם הוא העובדה שהם נקודת חיבור בין שתי עצמות (ולפעמים אפילו יותר).

המפרקים הם אלה המאפשרים תנועה ועל פי רוב הם בנויים מסחוסים המפרידים בין העצמות כאשר בתווך קיימת גם קופסית המפרק. בנוסף, במפרק יש גם רצועות התומכות בתנועה וכן קרומי הפרדה.

בשל החשיבות של מפרק מבחינת ניידות, במידה והמפרק נפגע מסיבות שונות פותחו שיטות רפואיות למענה מתאים. במידה ושיטות טיפול שמרניות לא מצליחות להשיג איכות חיים ויכולת תנועה מספקת ניתן בהחלט לבחור בדרך כירורגית שנקראת החלפת מפרק. במקום המפרק הטבעי והרגיל מעניקים לחולה תחליף שיאפשר שיפור בטווח ויכולת תנועה לעומת המפרק שנפגע.

סיבות לפגיעה במפרק

ניתוחי החלפת מפרקים נדרשים כשנוצר נזק למפרק, מסיבות שונות. פגיעה במפרקים יכולה להיות תוצאה של תאונה, נזק טראומתי, יתכן והפגיעה תתרחש בשל פעילות ספורטיבית מאומצת מדי או לא נכונה. במקרים רבים, הנזק הינו תוצאה של מחלה כגון דלקת פרקים או ניוון. גם שחיקה עשויה להוביל לכאבים ונזק.

מחלת מפרקים ניוונית, אוסטאוארטריטיס, נחשבת לבעיה מוכרת מאוד, כאשר מדובר בשילוב בין שיחקה של הסחוס לבין שינויים מבניים בעצמות. גם שבר או פריקות חוזרות ונשנות של המפרקים עשויים לעורר את הצורך בהחלפה. סיבות נוספות יכולות להיות בעיה בזרימת הדם לאזור המפרק, בשל חבלה, תרופות או צריכה מופרזת של אלכוהול.

זיהוי מפרק פגוע

פגיעה במפרק עשויה לבוא לידי ביטוי בנפיחות, אולם בדרך כלל האבחון מתחיל בתלונתו של חולה לגבי כאבים. הכאבים יהיו חלשים יותר במקרה של מנוחה וחזקים יותר בזמן פעילות – כגון הליכה, פעילות גופנית, הרמת משאות וכן הלאה, בהתאם לאופי המפרק הפגוע.

לאחר בדיקה של האורתופד תגיע המלצה לביצוע צילום. צילום רנטגן בדרך כלל יספק תשובה חד משמעית לשאלה מהו בדיוק הנזק למפרק. במידה וטיפולי פסיכותרפיה מקובלים לא מביאים לשיפור הרצוי, במידה וגם תרופות להפחתת כאב בשילוב תרופות אנטי דלקתיות לא עוזרות – החלפת מפרק תבוא בחשבון.

מהלך ניתוח החלפת מפרק

למרות שניתוח החלפת מפרק נחשב לניתוח מקובל מאוד ברפואה האורתופדית, מדובר בניתוח לא פשוט שמצריך הכנה מוקפדת. החולה ייפגש עם רופא מרדים, יילקחו בדיקות ומדדים רפואיים וכן הדמיות. מרכיב חשוב ביותר בהצלחה יהיה הכנה של מפרק מלאכותי מיטבי, כלומר כזה שימוקם בצורה הדומה ביותר למפרק הטבעי ובהתאם למבנה הגוף של החולה.

הפרוצדורה עצמה כוללת סילוק של קצות העצמות הסמוכות למפרק. קצות העצמות יוחלפו באביזרי מתכת בשילוב חומרים פלסטיים מתקדמים וחזקים. לעיתים ייעשה שימוש במרכיבים על בסיס קרמי. מפרק ירך עשוי להיות מוחלף במפרק שעשוי פוליאתילן.

חיבור המפרק המחליף

התחליף ממוקם והרופא משתמש בחומר פולימרי מיוחד כמעין דבק לחיבור. בחלק מהניתוחים יקובע המפרק המלאכותי באמצעות הפעלת לחץ ועידוד ריפוי רקמת עצם ליצירת חיבור טוב.

הניתוח נעשה בהרדמה מלאה בדרך כלל ולאחר מכן יש להישאר באשפוז לתקופה של עד שבוע ימים. סיבוכים אפשריים כוללים קרישיות יתר, זיהום או פריקת המפרק. עם זאת, יצוין כי ניתוחי החלפת מפרק הירך למשל, מבוצעים ב-90 -95 אחוזי הצלחה.

תקופת החלמה ושיקום – הצלחת הניתוח מבוססת לא רק על הכנת מפרק חליפי מתאים אלא גם בתהליך מורכב של שיקום. תקופה ארוכה של פיזיותרפיה צפויה ולעיתים יהיה צורך להשתמש בעזרים אורתופדיים להקלת התנועה. במידה ומדובר בהחלפת מפרק הירך, למשל, המטופל צפוי להיעזר במקל או הליכון לתקופת השיקום ובטרם ניתן יהיה לעבור לתנועה טבעית ורגילה.

Picture of מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי
מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי

ד"ר רויטל מלאכי, מייסדת המרכז לטיפול בברכים והחלפת מפרק ברך, מגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 10 שנים בהם היא טיפלה בהצלחה במאות מטופלים ומטופלות. טיפול באנשים תמיד משך אותי, בחירת המקצוע הגיעה ישירות מהלב!

המרכז להחלפת מפרקים

אם אתם עומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק,
חברת איימיס מציעה לכם את שירותי מחלקת הניתוחים האורתופדיים,
הכוללת אפשרויות טיפולים כירורגיים ברמה גבוהה, אותם מבצעים מומחים בעלי מוניטין רב,
מארצות הברית, אירופה ישראל.

למה לבחור באיימיס לניתוח החלפת מפרקים?

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים:
חדש: ניתוח רובוטי להחלפת מפרקים

הפופולריות של ניתוחי החלפת מפרק הולכת ועולה. בקצב הנוכחי, ההערכה היא כי עד סוף העשור צפוי מספר המנותחים לשלש את עצמו. יש החוזים שהמספר אף

החלפת מפרק בעזרת מחשב

אוסטוארטרוזיס היא מחלת מפרקים נפוצה ביותר המתאפיינת בהריסה של הסחוס שהוא חלק מהמפרק אשר עוטף את קצות העצמות ולמעשה מאפשר תנועתיות חלקה של המפרק. כאשר

הפרוטזות המתוחכמות בעולם

אנשים רבים משתמשים בביטויים נפוצים דוגמת "המכונית היא הרגליים שלי" או "המחשב הזה הוא הידיים שלי בחוץ לארץ", אך מה אם באמת חסרות לאדם ידיים או

053-3528218
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!