פעילות גופנית לאחר ניתוח החלפת מפרק

שלחו לנו הודעה לייעוץ ראשוני

תוכן עניינים

 

פעילות גופנית לאחר ניתוח החלפת מפרקחלק מתהליך החלמה של ניתוח מורכב או אשפוז ארוך, מצריך תרגילים ופעילות גופנית לאחר ניתוח, כך שהחולה יוכל לחזור ולתפקד. אנשים שעברו ניתוחי מפרקים, כגון שברים בעצם הירך, החלפת מפרק ברך, או מפרק כתף, ניתוח לב, השתלות לב, אירוע מוחי או שברים ופגיעות כתוצאה מתאונה, צריכים לשמור על המפרק החדש באמצעות תרגילים ופעילות הנקבעים על ידי פיזיותרפיסט מוסמך.

גם נפגעי תאונות עבודה אשר היו צריכים לעבור ניתוח יזדקקו לשיקום באמצעות פיזיותרפיה שתתבצע באמצעות לימוד המטופל תרגילים לשיפור טווח התנועה.

פגיעות ספורט

קרעים בברך שידועים כקרע ברצועה הצולבת הקדמית הינה פציעת ספורט נפוצה שמסתיימת לרוב בניתוח ושיקום. פציעה זו נפוצה בקרב ספורטאים, שחקני כדורסל ובענפי ספורט נוספים, אשר כוללים תנועות חדות ברגליים. הרצועה הקדמית נמצאת בברך ומחברת את עצם הירך לעצם השוק ותפקידה הוא למנוע תזוזה של עצם השוק.

תהליך שיקום מניתוח ופגיעה זו תובעני, וקיימת חשיבות לתהליך השיקום, לשם השבת המצב לקדמותו ולאפשר למטופלים לחזור לאט , לאט לשגרת חייהם ולפעילות הגופנית שאליה הם מורגלים כבר שנים.

שיקום לאחר ניתוח מיניסקוס

מי שסובל ממיניסקוס ועבר ניתוח, עלי להתחיל לעבור שיקום באמצעות תרגילים ופעילות גופנית לאחר הניתוח. גם באמצעות פיזיותרפיה והידרותרפיה, שילוב מספר טיפולים משפר את התנועה ותחזיר את החולה לחיים נורמטיביים ופעילים. לאחר ארבעה או חמישה ימים מהניתוח, על החולה להתחיל בשיקום ובתרגילים השונים.

השלב השני של השיקום הוא חדר כושר וברכה. ניתן להתחיל לתרגל באמצעות עזרים שונים כגון גומי אלסטי, בכדי לחזק את שרירי הרגליים, במיוחד תרגילים שמייצבים את מפרק הברך.  מדובר על עבודה בהתנגדות כך שהשרירים יפעלו ויחקו את אזור הברך והירך.

הידרותרפיה – עבודה במים הוכחה כיעילה בקרב מנותחים רבים שהיו צריכים לעבור שיקום, בכדי לחזור לשגרת חייהם. בגלל חוסר היציבות שנוצר במים בגלל גלים שנוצרים בהם, זה מה שמחזק בעצם את הרגליים. בזמן ההליכה במים, ניתן לייצב את שיווי המשקל הסטטי והדינמי.  טיפול זה, מאפשר גם שיפור תפקודי הלב והריאה.

האם פעילות גופנית לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך תשפיע על השתל?

התשובה היא ששתלים עשויים מחומרים עמידים והם יכולים להחזיק מעמד שלושים וארבעים שנה. מי שעבר ניתוח מסוג זה, מומלץ כי יבצע פעילות גופנית בהדרגה. בשבועות הראשונים, יש להתחיל בהליכה שניתן להגדיל את המרחק כל כמה ימים. ניתן לאחר מכן להתחיל ברכיבה על אופניים שמחזקת את השרירים, שחייה בסגנון חתירה, ריקוד ואפילו בשלבים מאוחרים יותר, ניתן לעסוק בסקי.

עיסוק מסיבי בספורט, כגון כדורגל או כדורסל וריצה, אינם מומלצים בגלל הסכנה של התרופפות ושחיקה מוגברת של השתל. כדאי תמיד להתייעץ עם רופא ולעקוב אחר ההנחיות שלו, בדבר פעילויות גופניות שתהיינה מותאמות לאחר ניתוח מפרקים. כל פעילות גופנית חייבת להיות במידה הנכונה שתתאים לכל מטופל, בהתאם ליכולות ולמקרה הספציפי שלו.

סוגי ועוצמות התרגילים משתנים בהתאם לסוגי הניתוחים, ולכן, ייעוץ הרופא המטפל והפיזיותרפיסט מהווים את המדד הטוב ביותר לשיקום בטוח ויעיל. מומלץ תמיד להיות תחת ביקורת וכן צילומים שיתבצעו כל תקופה מסוימת, כך שהרופא יוכל לראות את השיפור שחל אצל המטופל, את מצב השתל והשרירים שחזרו למקומם לאחר הניתוח והשיקום.

Picture of מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי
מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי

ד"ר רויטל מלאכי, מייסדת המרכז לטיפול בברכים והחלפת מפרק ברך, מגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 10 שנים בהם היא טיפלה בהצלחה במאות מטופלים ומטופלות. טיפול באנשים תמיד משך אותי, בחירת המקצוע הגיעה ישירות מהלב!

המרכז להחלפת מפרקים

אם אתם עומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק,
חברת איימיס מציעה לכם את שירותי מחלקת הניתוחים האורתופדיים,
הכוללת אפשרויות טיפולים כירורגיים ברמה גבוהה, אותם מבצעים מומחים בעלי מוניטין רב,
מארצות הברית, אירופה ישראל.

למה לבחור באיימיס לניתוח החלפת מפרקים?

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים:
חדש: ניתוח רובוטי להחלפת מפרקים

הפופולריות של ניתוחי החלפת מפרק הולכת ועולה. בקצב הנוכחי, ההערכה היא כי עד סוף העשור צפוי מספר המנותחים לשלש את עצמו. יש החוזים שהמספר אף

החלפת מפרק בעזרת מחשב

אוסטוארטרוזיס היא מחלת מפרקים נפוצה ביותר המתאפיינת בהריסה של הסחוס שהוא חלק מהמפרק אשר עוטף את קצות העצמות ולמעשה מאפשר תנועתיות חלקה של המפרק. כאשר

הפרוטזות המתוחכמות בעולם

אנשים רבים משתמשים בביטויים נפוצים דוגמת "המכונית היא הרגליים שלי" או "המחשב הזה הוא הידיים שלי בחוץ לארץ", אך מה אם באמת חסרות לאדם ידיים או

053-3528218
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!