טיפול תרופתי

שלחו לנו הודעה לייעוץ ראשוני

תוכן עניינים

 

תרופות לאחר ניתוח החלפת מפרקאנשים שניצבים בפני ניתוח החלפת מפרקים, צריכים להבין את מורכבות ההליכים לפני הניתוח במהלכו ולאחריו, וכן את תקופת השיקום בבית החולים והשיקום האורתופדי. יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם הכירורג האורתופדי, על מנת להבין כיצד ניתן יהיה להקל על הכאבים שלאחר הניתוח.

תקופת השיקום לאחר ביצוע ניתוח החלפת מפרק תימשך מספר ימים, במהלכם מוחדר קטטר לשלפוחית השתן. רבים חשים כאב לאחר ניתוח זה, והצוות הרפואי במחלקה בבית החולים מעניק את הטיפול התרופתי המתאים. התרופות יינתנו על פי חומרת הכאב. גם בגלל שכיבה מרובה לאחר הניתוח, הרופא ירשום תרופות לדילול הדם, על מנת למנוע היווצרות של קרישי דם בגוף.

טיפול תרופתי להפחתת נפיחות והקלת הכאבים

המטופל יתבקש להניח את רגלו במנח מיוחד בסיוע כרית מוקצפת או תומך ברך, ולגרוב גרב מיוחדת להמרצת מחזור הדם. יש להניע את כף הרגל והקרסול מיד לאחר הניתוח, כדי להאיץ את זרימת הדם ולסייע במניעת קרישי דם. כמובן שהכאבים יפחתו עם הזמן עד להתאוששות מלאה.

שיקום באמצעות פיזיותרפיה או אפוסתרפיה הם חלק מתקופת האשפוז, ויש להישמע להוראות הרופא, בכל פעם כשהמנותח מגיע לביקורת. הרופא ירשום תרופות בהתאם לתחושות ולהתקדמות השיקום, ובהתאם להתרשמותו ממצב המנותח.

התרופות הזמינות להקלת הכאב לאחר ניתוח החלפת מפרק

נאופיואידים הן תרופות ממשפחת המורפין והפנטניל, ונקבעות לפני הניתוח ולאחריו. קיימות תופעות לוואי שעלולות להתרחש, כגון דיכוי נשימתי, עצירות, בחילות והקאות, אך הן ניתנות לטיפול. אלו הן תרופות כאבים חזקים, הניתנות בעירוי או באמצעות זריקה תוך שרירית. לאחר כמה ימים, כאשר רמת הכאב פוחתת, ניתן לתת תרופות מקבוצת נוגדי הכאב בשילוב עם תרופות נוגדי דלקות.

שיטה נוספת שמסייעת להתמודדות עם כאבים לאחר ניתוח היא באמצעות הרדמה אזורית מתמשכת. בשיטה זו, יוזרקו חומרי הרדמה באופן רציף או חד פעמי לעצבים. לידוקאין לדוגמא, הינה תרופה בשימוש נפוץ. במידה ויימשך הכאב לאחר הפסקת התרופות החזקות לשיכוך הכאבים שניתנות רק בימים הראשונים לאחר הניתוח, החולה יוכל לקחת אופטלגין כל 4-6 שעות להקלה.

תרופות למניעת זיהום לאחר ניתוח מפרקים

אחת התופעות המוכרות שישנן לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך, הינה זיהום, והשהייה בבית החולים מגבירה את הסיכון בחשיפה לזיהומים. בגלל הנטייה של השתלים לקבל זיהומים, יש לנקוט באמצעי זהירות ומסיבה זו המנותח מקבל תרופה אנטיביוטית, אותה יש ליטול מיד. המנתח האורתופדי קובע הוראות יעילות ויש להקפיד ליישמן.

עם השיבה הביתה, המטופל מתחיל את הליך ההחלמה והשיקום האורתופדי. יש לתת את הדעת לכל תופעת לוואי או שינוי במצב בתקופה זו, כך שהשיקום יעבור בשלום . הקפדה על הוראות הרופא, ביצוע תרגילים שיתורגלו עוד לפני הניתוח, יסייעו המון בהקלה על הכאבים, חיזוק המפרק וחזרה לשגרה בתוך חודש וחצי עד חודשיים וחצי.

Picture of מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי
מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי

ד"ר רויטל מלאכי, מייסדת המרכז לטיפול בברכים והחלפת מפרק ברך, מגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 10 שנים בהם היא טיפלה בהצלחה במאות מטופלים ומטופלות. טיפול באנשים תמיד משך אותי, בחירת המקצוע הגיעה ישירות מהלב!

המרכז להחלפת מפרקים

אם אתם עומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק,
חברת איימיס מציעה לכם את שירותי מחלקת הניתוחים האורתופדיים,
הכוללת אפשרויות טיפולים כירורגיים ברמה גבוהה, אותם מבצעים מומחים בעלי מוניטין רב,
מארצות הברית, אירופה ישראל.

למה לבחור באיימיס לניתוח החלפת מפרקים?

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים:
חדש: ניתוח רובוטי להחלפת מפרקים

הפופולריות של ניתוחי החלפת מפרק הולכת ועולה. בקצב הנוכחי, ההערכה היא כי עד סוף העשור צפוי מספר המנותחים לשלש את עצמו. יש החוזים שהמספר אף

החלפת מפרק בעזרת מחשב

אוסטוארטרוזיס היא מחלת מפרקים נפוצה ביותר המתאפיינת בהריסה של הסחוס שהוא חלק מהמפרק אשר עוטף את קצות העצמות ולמעשה מאפשר תנועתיות חלקה של המפרק. כאשר

הפרוטזות המתוחכמות בעולם

אנשים רבים משתמשים בביטויים נפוצים דוגמת "המכונית היא הרגליים שלי" או "המחשב הזה הוא הידיים שלי בחוץ לארץ", אך מה אם באמת חסרות לאדם ידיים או

053-3528218
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!