שיקום בבית אחרי החלפת מפרק טומן בחובו מספר רב של יתרונות

שלחו לנו הודעה לייעוץ ראשוני

תוכן עניינים

ניתוחי החלפת מפרק הם בהחלט נפוצים היום, כאשר נהוג לבצע אותם במצבים חמורים או כאשר המפרקים לא הגיבו היטב לטיפוליםשיקום בבית לאחר החלפת מפרק שניתנו כקו ראשון: פיזיותרפיה, תרופות, אביזרים אורתופדיים וכן הלאה. החדשות הטובות הן שאחוזי ההצלחה של ניתוחי החלפת מפרק הם בהחלט גבוהים, ועומדים לרוב על למעלה מ-90%.

חשוב להדגיש, עם זאת, שגם הצלחה של ניתוח להחלפת מפרק אינה סוף פסוק. יש במצבים אלו צורך בתהליך שיקום, שיכול להיות ממושך ולעמוד על כמה חודשים או אפילו שנים. אבל האם כדאי לעבור את השיקום הזה במוסד רפואי (בית חולים, מרכז שיקום אורתופדי וכדומה), או שמא בבית? אתם מוזמנים לקרוא על מאפייני ויתרונות השיקום הביתי, ולהחליט בעצמכם.

מהם שלבי בשיקום לאחר החלפת מפרק?

חשוב לציין כבר בנקודת ההתחלה שאי אפשר להצביע על "נוסחה" חד משמעית של שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק, ולו מכיוון שסוג הניתוח, דרגת המורכבות שלו, יכולת התפקוד של האדם בנקודת הזמן הנוכחית ומאפיינים אישיים שלו (לדוגמה גיל) עשויים להשפיע על הרכבת התוכנית. בנוסף יש צורך במעקב ובבקרה מלאים אחר קצב ההתקדמות של השיקום, מתוך נכונות לבצע שינויים במידת הצורך. לעיתים הרי האדם מגיב באופן שונה לטיפולים ממה שאפשר היה לצפות, לטובה או לרעה.

מבחינה מעשית שיקום אורתופדי בכלל, ושיקום לאחר החלפת מפרק בפרט, נוטים להיות רב שלביים. נדרש סיוע של בעלי מקצוע שונים המשתלבים היטב, לרבות רופאים אורתופדיים, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, מטפלים אישיים וכן הלאה. הם בהחלט יכולים להעניק את הטיפול בבית, לסירוגין, במסגרת השיקום. פעמים רבות נעשה שילוב של אחות מלווה הזמינה עבור המטופל בכל עת, אפילו 24 שעות ביממה. מי שמרכיב את התוכנית האישית ועוקב אחר קצב ההתקדמות שלה יכול להיות רופא שיקומי מומחה, שהסיוע שלו עשוי לתרום רבות להצלחה.

מהם היתרונות בשיקום ביתי?

שיקום בבית לאחר החלפת מפרק הוא אפשרות מבוקשת בשנים האחרונות, ולא קשה להבין מדוע. השיקום מציע לאדם, קודם כל, את המרחב הביתי החשוב לו כל כך, בו סביר להניח שהוא ירגיש בטוח יותר מבכל מקום אחר. התמדה בתוכנית השיקום לאורך הזמן יכולה להיעשות פשוטה יותר במצב הדברים הזה, וכך גם בכל הנוגע לשילוב של תהליך השיקום עם שגרת היום-יום. אנשים שעוברים ניתוח להחלפת מפרק מעוניינים פעמים רבות להמשיך לעבוד ולהתנהל בצורה משביעת רצון, וקבלת הטיפולים בבית עשויה להקל עליהם לעשות זאת.

השיקום הביתי עשוי להיות בעל אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, לעיתים אפילו יותר מאשר שיקום מוסדי, מכמה בחינות. תשומת הלב של המטפלים ניתנת אך ורק לאדם הספציפי הנמצא בבית, כך שהטיפול עתיד להציע תמורות חיוביות במיוחד. יש כאן אפשרות לזמינות גבוהה של טיפולים, תוך אפשרות לקבלה שלהם תוך 24 שעות בלבד ממועד האישור או השחרור מבית החולים.

הטיפול הביתי מאפשר לתרגל "בזמן אמת" ובתנאים המציאותיים ביותר שיש את הפעולות העומדות בבסיס האימון והתרגול לאחר הניתוח, דוגמת ישיבה, תרגול מעברים בין חדרי הבית, חיזוק הרגליים, נשיאת משקל, גישה לשירותים וכן הלאה. זאת כמובן להבדיל ממצב בו עוברים את השיקום במקומות אחרים, ולאחר מכן נדרשת השקעת מחשבה ותרגול על האופן בו אפשר לבצע אותם גם במרחב הביתי.

מקורות ולקריאה נוספת:
Benefits of In-Home Therapy and Rehabilitation
Advantages and Disadvantages of the Home Setting for Therapy: Views of Patients and Therapists
Long term benefits of rehabilitation at home on quality of life and exercise tolerance in patients with chronic obstructive pulmonary disease

Picture of מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי
מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי

ד"ר רויטל מלאכי, מייסדת המרכז לטיפול בברכים והחלפת מפרק ברך, מגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 10 שנים בהם היא טיפלה בהצלחה במאות מטופלים ומטופלות. טיפול באנשים תמיד משך אותי, בחירת המקצוע הגיעה ישירות מהלב!

המרכז להחלפת מפרקים

אם אתם עומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק,
חברת איימיס מציעה לכם את שירותי מחלקת הניתוחים האורתופדיים,
הכוללת אפשרויות טיפולים כירורגיים ברמה גבוהה, אותם מבצעים מומחים בעלי מוניטין רב,
מארצות הברית, אירופה ישראל.

למה לבחור באיימיס לניתוח החלפת מפרקים?

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים:
החלפת מפרק

ישנם ניתוחים מורכבים, במיוחד בכל הקשור לניתוחים אורתופדיים. אחד מהניתוחים הנפוצים ביותר, הוא ניתוח החלפת מפרק. בגלל הסיכוי לזיהום לאחר הניתוח, רופאים רבים ממליצים ליטול

ניווט בגמילה לאחר החלפת מפרק: טיפים ואסטרטגיות

ניתוח החלפת מפרקים יכול להיות חוויה משנה חיים עבור אלה שעוברים אותו, ומציע הקלה בכאבים ושיפור ניידות. עם זאת, תהליך ההחלמה יכול להיות מאתגר, במיוחד כשמדובר בגמילה משככי כאבים. מאמר זה יספק טיפים ואסטרטגיות לניווט בתהליך הגמילה לאחר ניתוח החלפת מפרקים.

053-3528218
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!