סובלים מדלקת בבורסת הירך? כך תטפלו בבעיה

שלחו לנו הודעה לייעוץ ראשוני

תוכן עניינים

בורסה, במובן הרפואי של המילה, הינו מעין שקיק המכיל חומרי סיכה שנמצא באזורים שבהם עשויים להיווצר חיכוכיםדלקת בבורסת הירך - איך מטפלים? חוזרים ונשנים. את הבורסה ניתן לזהות בין היתר סמוך למפרקים כאשר במקרים מסוימים (כמו בירך) ניתן למצוא שתי בורסות די סמוכות. בצורה תקינה, הבורסה מונעת את החיכוך אולם כאשר נוצרת דלקת, באים גם הכאבים וירידה בתנועה. אחד המקומות המועדים לפורענות הינו סמוך לירך. נסביר מה מרגישים החולים במצב כזה, אילו טיפולים שמרניים יכולים לסייע וגם כיצד מטפלים במצב שבו מתפתחת דלקת בבורסת הירך שמחייבת טיפול בזריקות.

כיצד מזהים ומאבחנים דלקת בבורסת הירך?

בדומה למצבים אורתופדיים שרבים מאיתנו מכירים, דלקת בבורסת הירך עשויה להתבטא בתחושה של כאב ורגישות למגע. יתכן נפיחות וכן הגבלה בתנועה. מכיוון שישנם מצבים רפואיים נוספים שעלולים לגרום לסימפטומים דומים, לרוב נדרש רופא שיאבחן את מוקד הדלקת והסיבה לנפיחות ולכאב. הרופא עשוי להיעזר בשאיבת נוזל מן הבורסה, לפי הצורך. חשוב לציין שדלקת בבורסת הירך עלולה להיגרם גם בגלל התפשטות של זיהום מבחוץ. במקרים כאלה, החולה עשוי לסבול מחום גבוה ואזור הבורסה יהיה חם למגע אף יותר. גורמים נוספים לדלקת הינם שחיקה, פעילות מאומצת ללא מנוחה מספקת, פגיעה במפרק בשל נפילה, מחלות רקע כגון דלקות מפרקים, גאוט ועוד.

מהו הטיפול השמרני בדלקת בבורסת הירך?

במפרק הירך שתי בורסות המכילות נוזל הדומה במבנהו לזה הקיים בתוך למפרקים. הבורסות של מפרק הירך משמשות להפחתת זעזועים, ניידות טובה, ריכוך תנועות חוזרות. הן יושבות בצד החיצוני עליון של הירך (ליד האגן) וכן בצד הנגדי, סמוך למפשעה. הטיפול השמרני שבו ימליצו מרבית הרופאים להתחיל יהיה בראש ובראשונה מנוחה. במידה והכאבים נמשכים וקיימת מגבלה בתנועה, נפיחות וכדומה, נעשה שימוש בתרופות משככות כאב ונוגדות דלקת ללא סטרואידים. לפי הצורך, אפשרי טיפול פיזיותרפי נלווה.

מתי עולה הצורך בזריקות?

במידה ופיזיותרפיה ותרופות אנטי דלקתיות אינן מביאות לשיפור ניכר והדלקת מתמשכת, הקו השני של הטיפולים מבוסס על הזרקות. כמקובל בכאבים על רקע אורתופדי, שאינם חולפים ויוצרים סבל רב אצל המטופל/ת, ניתן להזריק סמוך למקום הכואב סטרואידים. במקרים מסוימים, בפרט אם הרופא מאבחן נפיחות יוצאת מגדר הרגיל, ניתן לבצע שאיבה של נוזל מתוך הבורסות המודלקות שבירך. בחלק מהאנשים, שאיבה מסוג זה תוכל לשפר את המצב וכך לוותר על טיפולים חלופיים בזריקות. מכיוון שזריקות סטרואידים עלולות להביא לתופעות לוואי ידועות כגון פגיעה ברקמה סמוכה, פותח טיפול חלופי בזריקה, על בסיס פלזמה עשירה.

מהו טיפול בפלזמה עשירה (PRP)? וכיצד הוא עובד?

טיפול בפלזמה עשירה מתייחס לחומרים המוזרקים למטופל בצורה חדשה. בדומה לטיפולים ביולוגים למחלות אחרות, הרעיון הוא להשתמש במרכיבים המופקים מגופו של המטופל על מנת ליצור שרשרת של תהליכי ריפוי. הפלזמה העשירה בעצם נשאבת מדם המטופל. על ידי שימוש במכשיר שנקרא צנטריפוגה מפרידים את הטסיות (ולכן זו פלזמה עשירה, כלומר עשירה בטסיות). מחקרים מצאו שהזרקה של פלזמה עשירה במקום סטרואידים מלווה בהפחתת כאב יותר משמעותית וכן שיפור משמעותי ביכולת התנועה והתפקוד של הירך וסביבותיה. אגב, מחקרים חדשים מוצאים כי הזרקה של פלזמה עשירה יכולה לסייע רבות לחולים הסובלים ממחלות מפרקים נוספות וכאבים באזור הירכיים.

האם אנטיביוטיקה יכולה לשים קץ לדלקת של בורסת הירך?

חלק מהחולים הסובלים מדלקת בבורסה שבירך למעשה לוקים בזיהום בשל פצע חיצוני. רק במידה וזוהה זיהום חיידקי בתוך הבורסה (על ידי שאיבת הנוזל), טיפול אנטיביוטי יכול להועיל. כלומר, לא בכל מצב ניתן להיעזר באנטיביוטיקה כתחליף לזריקת פלזמה עשירה או סטרואידים.

מקורות ולקריאה נוספת:
https://www.caringmedical.com/prolotherapy-news/platelet-rich-plasma-treating-hip-osteoarthritis/

אולי יעניין אותך גם:

החלפת מפרק ירך מלאה – מהלך הניתוח, שיטות טיפול והתאוששות

כמה שנים מחזיקה ירך מלאכותית? אבחון הצורך בניתוח חוזר

כאבים כרוניים במפרקים – שיטות טיפול

Picture of מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי
מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי

ד"ר רויטל מלאכי, מייסדת המרכז לטיפול בברכים והחלפת מפרק ברך, מגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 10 שנים בהם היא טיפלה בהצלחה במאות מטופלים ומטופלות. טיפול באנשים תמיד משך אותי, בחירת המקצוע הגיעה ישירות מהלב!

המרכז להחלפת מפרקים

אם אתם עומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק,
חברת איימיס מציעה לכם את שירותי מחלקת הניתוחים האורתופדיים,
הכוללת אפשרויות טיפולים כירורגיים ברמה גבוהה, אותם מבצעים מומחים בעלי מוניטין רב,
מארצות הברית, אירופה ישראל.

למה לבחור באיימיס לניתוח החלפת מפרקים?

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים:
החלפת מפרק

ישנם ניתוחים מורכבים, במיוחד בכל הקשור לניתוחים אורתופדיים. אחד מהניתוחים הנפוצים ביותר, הוא ניתוח החלפת מפרק. בגלל הסיכוי לזיהום לאחר הניתוח, רופאים רבים ממליצים ליטול

ניווט בגמילה לאחר החלפת מפרק: טיפים ואסטרטגיות

ניתוח החלפת מפרקים יכול להיות חוויה משנה חיים עבור אלה שעוברים אותו, ומציע הקלה בכאבים ושיפור ניידות. עם זאת, תהליך ההחלמה יכול להיות מאתגר, במיוחד כשמדובר בגמילה משככי כאבים. מאמר זה יספק טיפים ואסטרטגיות לניווט בתהליך הגמילה לאחר ניתוח החלפת מפרקים.

053-3528218
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!