מהו מפרק סינוביאלי?

שלחו לנו הודעה לייעוץ ראשוני

תוכן עניינים

מפרק סינוביאליגוף אדם בוגר מכיל 206 עצמות וכשלוש מאות מפרקים, או נקודות שבהן שתי עצמות נפגשות. רוב המפרקים הם מפרקים סינוביאליים, כגון הברכיים. כל המפרקים הסינוביאליים מאפשרים תנועה ורגישים לדלקת מפרקים. במצב בריא, העצמות מחליקות זו בזו בחיכוך מועט או ללא חיכוך כלל.

התפקיד העיקרי של הנוזל הסינוביאלי הוא לספק כרית ושימון למפרקים. הממברנה הסינוביאלית של המפרק מייצרת חומרים הנקראים אלבומין וחומצה היאלורונית, המעניקים לנוזל הסינוביאלי את צמיגותו ועדינותו. בנוסף, נוזל סינוביאלי מספק חומרים מזינים לסחוס ומסיר ממנו פסולת.

תכונות שכיחות של המפרקים הסינוביאליים

מפרקים אלו משתנים במבנה. לדוגמא, הכתף היא מפרק כדורי ושקוע, והברך היא מפרק ציר, אך לכל המפרקים הסינוביאליים יש את התכונה המשותפת המאפשרת תנועה. במקום שבו העצמות נפגשות ליצירת מפרק סינוביאלי, משטחי העצמות מכוסים בשכבה דקה של סחוס מפרקי חזק וחלק.

שכבה דקה ביותר של נוזל מפרק חלקלק, הנקרא נוזל סינוביאלי, מפריד ומשחרר את שני משטחי העצם המכוסים סחוס. מפרק ברך בריא מכיל עד ארבעה מיליגרם, פחות מכפית, של נוזל סינוביאלי. קרום סינוביאלי מכסה משטחים משותפים ונוזל סינוביאלי. זהו קרום דק ביותר, המכסה לעתים מספר תאים עבים בלבד, ומייצר נוזל סינוביאלי. הממברנה הסינוביאלית מגובה על ידי קרום תת עורי עבה מעט יותר.

רקמות רכות התומכות במפרקים סינוביאליים

בנוסף למבנה בסיסי זה, המפרק הסינוביאלי מוקף במבני רקמות רכות התומכות במפרק ומסייעות בתנועה. מבנים אלו כוללים חומר המחבר את השרירים עם העצם; רצועות המחברות עצם לעצם; ושקיות קטנות של נוזל סינוביאלי המספקות ריפוד ושימון נוספים.

בריאות המפרק הסינוביאלי משולבת עם בריאות מבנים תומכי רקמות רכות אלו. לדוגמא, נזק לרצועות עשוי להטות את היישור המשותף, ובסופו של דבר להוביל לניוון משותף ולהיפך.

דלקת פרקים עשויה להשפיע על המפרקים הסינוביאליים

מורכבות המפרק הסינוביאלי מאפשרת תנועה, אך פותחת גם את הדלת למגוון נרחב של בעיות, כולל, אך לא רק:

  • דלקת מפרקים שגרונית
  • אוסטאוארתריטיס (עקמת רצועות החיבור במפרקים).
  • דלקת פרקים בבני נוער.
  • שגדון.
  • דלקת ריאות כרונית חסימתית.
  • מצבים הקשורים למבנים התומכים במפרק, כגון בורסיטיס ודלקת גידים.

סוגי דלקת פרקים ומצבים רבים קשורים, דורשים טיפול מתמשך ואמצעי מניעה לשליטה בתסמינים. הרופא מסייע באבחון המצבים המשותפים ומעצב תכנית טיפול.

תנועת מפרקים בריאים – כשהמפרק נמצא במנוחה, הסחוס סופג חלק מהנוזל הסינוביאלי. כשהמפרק נמצא בשימוש, הנוזל הסינוביאלי נלחץ מהסחוס, וכתוצאה מכך, השימוש המשותף חיוני להפצת הנוזל הסינוביאלי לאורך המפרק.

דלקת פרקים ופציעות במפרקים סינוביאליים

כשהסחוס ניזוק כמו באוסטאוארתריטיס, הגוף מגיב באמצעות הגדלת יצור נוזל סינוביאלי, לעיתים פי שלוש, על מנת לפצות על המפרק החולה. הנוזלים העודפים עלולים לגרום למפרק להתפרע, ולגרום לכאב נוסף.

בנוסף לייצור נוזל סינוביאלי, הממברנה הסינוביאלית פועלת כמחסום חדיר למחצה עבור המפרק, ומאפשרת לסוגים מסוימים של תאים לזרום פנימה והחוצה ממנו. לדוגמא, פציעה טראומטית בברך, כגון דלקת ליגמנט קדמית (ACL), או עצירת עצם במפרק הברך, עלולה לגרום לקפסולת המפרק הסינוביאלי להתמלא בדם בתוך דקות או שעות מהפציעה.

מפרקים סיביים וסחוס

בנוסף למפרקים הסינוביאליים, גוף מבוגר מכיל שני סוגים אחרים של מפרקים. המפרקים הסיביים מתרחשים כאשר שתי עצמות מחוברות בסיבים. לדוגמא, תפרי הגולגולת הם המפרקים הסיביים המציגים את המקום בו עצמות הגולגולת גדלות יחד במהלך הינקות.

בעיות סחוס מתרחשות כששתי עצמות מצטרפות לסחוס, כגון במקום בו הצלע פוגשת את עצם החזה. בשל הפשטות המבנית שלהם, הם מאפשרים תנועה קטנה או אינם מאפשרים תנועה כלל. אלו שני סוגי המפרקים שפחות נוטים לפגיעות ובעיות כגון דלקת פרקים.

Picture of מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי
מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי

ד"ר רויטל מלאכי, מייסדת המרכז לטיפול בברכים והחלפת מפרק ברך, מגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 10 שנים בהם היא טיפלה בהצלחה במאות מטופלים ומטופלות. טיפול באנשים תמיד משך אותי, בחירת המקצוע הגיעה ישירות מהלב!

המרכז להחלפת מפרקים

אם אתם עומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק,
חברת איימיס מציעה לכם את שירותי מחלקת הניתוחים האורתופדיים,
הכוללת אפשרויות טיפולים כירורגיים ברמה גבוהה, אותם מבצעים מומחים בעלי מוניטין רב,
מארצות הברית, אירופה ישראל.

למה לבחור באיימיס לניתוח החלפת מפרקים?

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים:
מנתח אורתופדי מומחה

כאבי גב, פציעות ספורט, ירכיים וברכיים הם מספר מצבי שרירים ושלד המשפיעים באופן נרחב על מערכת הבריאות. לקבלת האבחנה הנכונה ואפשרויות הטיפול המתאימות ביותר, חשוב

באלו מקרים יש לעבור ניתוח החלפת מפרק?

אם אתם סובלים מכאבים ואובדן תפקוד בירכיים או בברכיים, ניתוח החלפת מפרק מטפל בתסמינים באמצעות גישות ניתוח מתקדמות להחלפת מפרקים מלאה או חלקית. טיפול בדלקת מפרקים

מתי לא מומלץ לבצע ניתוח החלפת מפרק?

החלפת מפרק ירך היא הליך כירורגי במהלכו חלקים חולים של המפרק מוסרים ומוחלפים עם חלקים חדשים, מלאכותיים, הנקראים תותבת. מטרות הניתוח כוללות שיפור הניידות, שיפור

ניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך

ניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך מבוצע לתיקון תותבת שהושתלה בניתוח המקורי, וניזוקה לאורך הזמן עקב זיהום, או עקב בלאי טבעי של המותניים. הניתוח מסייע לתקן

נעילה מכאנית של המפרק

נעילה מכאנית של המפרק היא מונח המשמש לתיאור מצב מכאיב המתרחש כתוצאה מאורך הברך בזווית מסוימת במהלך הארכת מפרק הברך. מצב זה גורם לכאב ברך

אבחנה לקראת ניתוח החלפת מפרק

  כאבי ברכיים הם כאבים שכיחים ואופייניים לקבוצות גילאים מסוימים. כשהכאבים מתחילים, יש להגיע לרופא אורתופד, שמתמחה בתחום דלקת פרקים ופגעים בפרקים בגלל סיבות. שחיקת

053-3528218
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!