שיקום

שלחו לנו הודעה לייעוץ ראשוני

תוכן עניינים

 

שיקום לאחר החלפת מפרקניתוח החלפת מפרק הירך, הינו ניתוח מורכב שכן, ראשי העצמות שמתחברות במפרק ובמקומם מוחדרים שתלים שעשויים ממתכת ופוליאתילן או שתלים שמצופים בחומר קרמי. לעתים השתלים מודבקים בדבק פולימרי, לשם חיזוק החיבור. ניתוח זה נעשה בהרדמה מלאה והוא ארך כשעתיים.

לאחר הניתוח, המנותח יועבר למחלקה לאשפוז ומשם לשיקום. במקרים רבים, החול יזדקק לכיסא גלגלים, הליכון או קביים. ישנן הגבלות שהרופא יורה עליהן מיד לאחר הניתוח, כמו איסור דריכה, הגבלת תנועות מסוימות, אך החולה יופנה להליך שיקום לאחר הניתוח.

תכנית השיקום מתחילה זמן קצר לאחר הניתוח

כבר בבית החולים הצוות הרפואי הכולל אחיות, יסייעו לחולה לבצע  את הפעולות הבאות:

  • ירידה מהמיטה באופן עצמאי
  • הליכה בטוחה באמצעי עזר
  • השגת טווחי תנועה בכיפוף וישור שיאפשרו תפקוד יום יומי
  • יכולת ביצוע תרגילים באופן עצמאי

מטרת תקופת השיקום היא להפעיל את הגוף מיד לאחר הניתוח בתנועות עדינות וקטנות, למניעת הצטברות קרישי דם ברגל או במקום אחר בגוף, מה שעשוי אף לסכן חיים. לאחר הניתוח המטופל יקבל תרופות לדילול דם למניעת התפתחות קרישי דם בוורידים הנמצאים ברגליים.

סיעוד – במידה ומדובר בחולה שיזדקק לסיעוד של מטפל או מטפלת, עליו יהיה לפנות לביטוח הלאומי מיד עם שובו הביתה. יש להיערך מראש לקראת החזרה הביתה. על מנת שהחולה יוכל להתנייד עם אביזר  עזר, יש להרים שטיחים , ריהוט שעשוי להפריע לו ולפנות חוטי חשמל וכן, יש להתקין מאחזים בשירותים והמקלחת.

מאפייני תקופת השיקום

השיקום לאחר הניתוח של החלפת מפרק הירך נמשך מספר שבועות. בתקופה זו מבוצעים תהליכי ריפוי ושיקום כגון סדרת תרגילים לחיזוק וייצוב המפרק. אחת מתופעות הלוואי בתקופת השיקום היא כאבים, וניתן להקל אותם באמצעות משככי כאבים, היות והכאב עשוי להפריע להליך ההחלמה.

כחצי שעה לפני טיפול פיזיותרפיה, יש להתייעץ עם הרופא לגבי סוג משככי הכאבים שמומלץ לכל אחד. לפעמים תופיע בצקת ברגל המנותחת והיא תופחת במהלך השבועות או החודשים הראשונים. יש להניח שקית קרח להורדת הנפיחות. יש להמשיך ולחבוש את הגליים ע"י תחבושת אלסטית שתונח מל הברך ועד הירך. כאשר נכנסים למיטה, יש להוריד את התחבושת.

פיזיותרפיה בתקופת השיקום

פיזיותרפיסט מלמד את המטופל כיצד לחבוש נכון את הרגל. במהלך תקופת ההחלמה והשיקום, הפיזיותרפיסט יתרגל עם החולה עליה וירידה במדרגות. התרגול  יתבצע באמצעות מקל הליכה ביד אחת ואחיזת המעקה ביד השנייה.

כשעולים במדרגות, יש לעלות תחילה עם הרגל הבריאה ובירידה מהמדרגות, יש לרדת בעזרת הרגל המנותחת. תרגול זה, אמנם עשוי להיות קשה, אך הוא חיוני להחלמה.

שיקום בבית החולים לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך

לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך, השיקום הראשוני מבוצע בבית החולים. צוות הפיזיותרפיה יתחיל לעבוד על ניידות עם המטופל. הוא לומד תרגילים למניעת נפילות, ונעזר בהליכון עם גלגלים, כרית הגבהה לכורסה, מקל הליכה, ומכשיר עזר לגרוב גרביים.

רופאים אורתופדיים רבים, ממליצים על מדרסים ליציבות בהליכה והקלה בכאבים. יש להגיע למכון מדרסים, שיתאים לחולה את המדרסים המתאימים לו. כל הפעולות הללו וסיוע אם עזרים שונים שהוזכרו במאמר, יקלו על החולה ויקנו לו שיקום קל, עד לחזרה לשגרה.

Picture of מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי
מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי

ד"ר רויטל מלאכי, מייסדת המרכז לטיפול בברכים והחלפת מפרק ברך, מגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 10 שנים בהם היא טיפלה בהצלחה במאות מטופלים ומטופלות. טיפול באנשים תמיד משך אותי, בחירת המקצוע הגיעה ישירות מהלב!

המרכז להחלפת מפרקים

אם אתם עומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק,
חברת איימיס מציעה לכם את שירותי מחלקת הניתוחים האורתופדיים,
הכוללת אפשרויות טיפולים כירורגיים ברמה גבוהה, אותם מבצעים מומחים בעלי מוניטין רב,
מארצות הברית, אירופה ישראל.

למה לבחור באיימיס לניתוח החלפת מפרקים?

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים:
חדש: ניתוח רובוטי להחלפת מפרקים

הפופולריות של ניתוחי החלפת מפרק הולכת ועולה. בקצב הנוכחי, ההערכה היא כי עד סוף העשור צפוי מספר המנותחים לשלש את עצמו. יש החוזים שהמספר אף

החלפת מפרק בעזרת מחשב

אוסטוארטרוזיס היא מחלת מפרקים נפוצה ביותר המתאפיינת בהריסה של הסחוס שהוא חלק מהמפרק אשר עוטף את קצות העצמות ולמעשה מאפשר תנועתיות חלקה של המפרק. כאשר

הפרוטזות המתוחכמות בעולם

אנשים רבים משתמשים בביטויים נפוצים דוגמת "המכונית היא הרגליים שלי" או "המחשב הזה הוא הידיים שלי בחוץ לארץ", אך מה אם באמת חסרות לאדם ידיים או

053-3528218
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!