ניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך

תוכן עניינים

ניתוח חוזר להחלפת מפרק ירךניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך מבוצע לתיקון תותבת שהושתלה בניתוח המקורי, וניזוקה לאורך הזמן עקב זיהום, או עקב בלאי טבעי של המותניים. הניתוח מסייע לתקן את הבעיה כך שהירך יכולה לתפקד כרגיל.

השימוש בשתלי ירך מלאכותיים יעיל ביותר לשיפור מפרקי הירך שנפגעו כתוצאה מצורה כלשהי של דלקת פרקים. המפרקים המלאכותיים, כולל מפרקי הירך, אינם מחזיקים מעמד לנצח. אורך החיים האופייני למפרק ירך מלאכותי הוא בין עשר ל-15 שנים, בהתאם לשימוש היומיומי של המטופל במפרק.

מועד ניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך

מטופלים עם מפרקי ירך מלאכותיים הם בדרך כלל מעל גיל 55, שפיתחו דלקת פרקים חמורה בירך. לאחר תקופת בלאי טבעי של מפרק הירך, התותבת אינה מתאימה באופן מאובטח ואינה יעילה במקרים אלו. ניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך מומלץ על ידי הרופא.

ניתוח עשוי להיות מומלץ גם אם זיהום התפתח סביב רקמת המפרק. אם השרירים נגועים, הגידים והרקמות הרצועה במפרק הירך נחלשות ונפגעות, והזיהום פוגע אף בעצם הירך.

הסיבה העיקרית לניתוח החוזר היא תיקון שתל הירך, שעשוי להיות מחובר באופן שאינו מאובטח לעצם, וכתוצאה מכך תנועה שאינה תקינה גורמת כאב לחולה. הניתוח הוא ניסיון לתקן את הירך ולשחזר אותה למצב שבו היא יכולה לתפקד כרגיל.

יתרונות ניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך

הקלת הכאב היא היתרון העיקרי של הניתוח. חולים רבים מגלים שהניתוח החוזר משפר את הניידות, הכוח ותיאום פלג הגוף העליון והרגל, בנוסף לשיפור מראה הירך והרגל. הניתוח מאפשר למטופלים לשוב לפעילות רגילה עם הירך ללא כאבים, אך יש לזכור כי ניתוח מוצלח מותנה אף בחריצות המטופל בתכנית השיקום לאחר הניתוח.

סיכונים – זהו ניתוח בטוח, אך עשויים להתפתח סיכונים בלתי צפויים הקשורים להרדמה, כגון תקלה במערכת הנשימה או הלב. בנוסף, סיבוכים עלולים להתרחש עם זיהום, פגיעה בעצבים וכלי הדם, שבר, חולשה, נוקשות או חוסר יציבות המפרק, כאב או אפשרות לניתוח תיקון נוסף.

מהלך ניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך

במהלך הניתוח, הירך נחתכת ומוחלפת במפרק הירך המלאכותי החדש. המפרק המלאכותי הישן מוסר ומוחלף עם מפרק מלאכותי חדש. בהתאם לחומרת הזיהום, יתכן שיהיה צורך ביותר מניתוח תיקון אחד.

במקרים חמורים אלו, יהיה צורך בניתוח ראשון על מנת להסיר את רקמת הצלקת הישנה ולטפל במפרק עם אנטיביוטיקה לזיהום. כאשר הירך נרפאת מהזיהום, ניתוח חוזר נוסף מבוצע כדי לספק תותבת חדשה.

התאוששות מניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך

לאחר הניתוח, תרופות או טיפולים עשויים להיקבע על ידי המנתח למניעת קרישי דם. בתקופת השיקום בבית החולים, ניתן לקבל תרופות, ללבוש גרביים מיוחדות ולהשתמש במכשירים למשך יומיים עד שלושה.

בנוסף, ניתן לקבל משככי כאבים המאפשרים לשלוט בתרופות הכאב דרך עירוי, הנמשך יום או יומיים לאחר הניתוח. מפגש עם המנתח מתבצע לאחר הניתוח בהתאם לשיטת סגירת החתכים המועדפת על המנתח, כשהתפרים מוסרים.

יש להתייעץ עם המנתח לפני הפגישה המיועדת, אם מתרחשות אחת מהתופעות הבאות:

  • אדמומיות מוגברת
  • כאב או נפיחות
  • ניקוז על החתכים
  • בליטות או פצעונים
  • כל שינוי חריג אחר.

שיקום לאחר ניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך

תקופת השיקום וטיפולי הפיזיותרפיה מתחילים מיד לאחר הניתוח וממשיכים בכל תקופת השיקום בבית במשך שנה לאחר הניתוח. פיזיותרפיסט מספק יעדים והנחיות לביצוע תרגילים בבית החולים ובבית. מטרות והוראות אלו עשויות לכלול מגבלות על פעילויות נושאות משקל לאחר הניתוח, ותרגילים פרטניים המסייעים להתאוששות.

ביום הראשון לאחר הניתוח, הפיזיותרפיסט נפגש עם המטופל בבית החולים לצורך הערכה. ביום השני, המטופל מגיע למחלקת הפיזיותרפיה על כיסא גלגלים לקבלת טיפול. הפיזיותרפיסט מפקח על הכוח והגמישות ברגל ובירך, כמו גם על יכולת העמידה והישיבה.

טיפול במרכז שיקום לאחר השחרור מומלץ ביותר –  בתקופה זו, המטופל מקבל טיפולים מרוכזים עם פיזיותרפיסט ומטפל בעיסוק, להשבת הכוח, לימוד תרגילי ירכיים ואמצעי הזהירות הנדרשים. השהות במרכז השיקום נמשכת בין חמישה ימים לשבועיים.

יציבה לאחר ניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך

לאחר הניתוח, הפיזיותרפיסט מנחה את המטופל לגבי אמצעי הזהירות, התנועות הנדרשות וכל המגבלות שיתכן שעשויות להפריע לטווח התנועה.

יש לזכור כי פיזיותרפיה ותרגילי חיזוק מסייעים להשגת ניידות מוגברת והבטחת התאוששות קלה לאחר החלפת מפרק הירך. מומלץ ביותר להמשיך בטיפול במהלך תקופת השיקום עם הפיזיותרפיסט.

 

אולי יעניין אותך גם:

מה המדע חושב על אוסטיאופתיה?

Picture of מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי
מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי

ד"ר רויטל מלאכי, מייסדת המרכז לטיפול בברכים והחלפת מפרק ברך, מגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 10 שנים בהם היא טיפלה בהצלחה במאות מטופלים ומטופלות. טיפול באנשים תמיד משך אותי, בחירת המקצוע הגיעה ישירות מהלב!

המרכז להחלפת מפרקים

אם אתם עומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק,
חברת איימיס מציעה לכם את שירותי מחלקת הניתוחים האורתופדיים,
הכוללת אפשרויות טיפולים כירורגיים ברמה גבוהה, אותם מבצעים מומחים בעלי מוניטין רב,
מארצות הברית, אירופה ישראל.

למה לבחור באיימיס לניתוח החלפת מפרקים?

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים:
מנתח אורתופדי מומחה

כאבי גב, פציעות ספורט, ירכיים וברכיים הם מספר מצבי שרירים ושלד המשפיעים באופן נרחב על מערכת הבריאות. לקבלת האבחנה הנכונה ואפשרויות הטיפול המתאימות ביותר, חשוב

באלו מקרים יש לעבור ניתוח החלפת מפרק?

אם אתם סובלים מכאבים ואובדן תפקוד בירכיים או בברכיים, ניתוח החלפת מפרק מטפל בתסמינים באמצעות גישות ניתוח מתקדמות להחלפת מפרקים מלאה או חלקית. טיפול בדלקת מפרקים

מתי לא מומלץ לבצע ניתוח החלפת מפרק?

החלפת מפרק ירך היא הליך כירורגי במהלכו חלקים חולים של המפרק מוסרים ומוחלפים עם חלקים חדשים, מלאכותיים, הנקראים תותבת. מטרות הניתוח כוללות שיפור הניידות, שיפור

נעילה מכאנית של המפרק

נעילה מכאנית של המפרק היא מונח המשמש לתיאור מצב מכאיב המתרחש כתוצאה מאורך הברך בזווית מסוימת במהלך הארכת מפרק הברך. מצב זה גורם לכאב ברך

מהו מפרק סינוביאלי?

גוף אדם בוגר מכיל 206 עצמות וכשלוש מאות מפרקים, או נקודות שבהן שתי עצמות נפגשות. רוב המפרקים הם מפרקים סינוביאליים, כגון הברכיים. כל המפרקים הסינוביאליים

אבחנה לקראת ניתוח החלפת מפרק

  כאבי ברכיים הם כאבים שכיחים ואופייניים לקבוצות גילאים מסוימים. כשהכאבים מתחילים, יש להגיע לרופא אורתופד, שמתמחה בתחום דלקת פרקים ופגעים בפרקים בגלל סיבות. שחיקת