הפרוטזות המתוחכמות בעולם

שלחו לנו הודעה לייעוץ ראשוני

תוכן עניינים

הפרוטזות המתקדמות בעולםאנשים רבים משתמשים בביטויים נפוצים דוגמת "המכונית היא הרגליים שלי" או "המחשב הזה הוא הידיים שלי בחוץ לארץ", אך מה אם באמת חסרות לאדם ידיים או רגליים?

בעבר, אנשים אלו נאלצו להיכנע למר גורלם, לנסות ולהסתמך על טוב ליבם של אנשים או ללמוד לשרוד בכוחות עצמם ובחריקת שיניים, כשאף אחד בסביבה לא יכל לסייע להם.

עם השנים והתקדמות הטכנולוגיה קטיעת יד או רגל הפכה מאסון וטרגדיה, למצב רפואי קשה אך בר טיפול. עולם הפרוטזות המתקדמות עבר מהפכה ושינה את מגוון האפשרויות העומדות בפני קטועי יד ורגל, התוצאות מדהימות ומוכיחות כי השמיים הם הגבול אפילו אם חסרות לך ידיים או זוג רגליים.

הפרוטזות המתקדמות הפכו ממוצר בסיסי לאביזר משוכלל חדשני

בעבר, הפרוטזות נוצרו מפלסטיק בלבד ומטרתן הייתה למלא את החסר מבחינה אסתטית. הן לא הובילו לשום פעולה נוספת. לכן, במקרים רבים הגדמים נפצעו, הובילו לדלקת שגרמה לשינויים ניווניים במפרק, והאיבר הקטוע לא יכל עוד להמשיך ולשאת את נוכחות הפרוטזה.

עם השנים, התקדמות המדע והבנה כי אסתטיקה אינה מספיקה, נוצרו הרגליים והידיים הביוניות העשויות מחומרים ייחודיים כגון מתכות, קריסטלים וסיבים שונים. היכולות של הרגליים והידיים הביוניות שונות משמעותיות מהפרוטזה הבסיסית הראשונה.

איך מעבירים פקודה מוחית למכשיר?

הבעיה הגדולה שעמדה בפני המדענים שעסקו בפיתוח הפרוטזות הייתה שאלת העברת הפקודות. אצל כל אדם מועברים המסרים באופן אוטומטי ישירות מן המוח אל הידיים והרגליים דרך מערכת העצבים. במקרה של קטיעה המערכת נקרעת באמצע ואינה יכולה להעביר את המסר אל פרוטזה, חכמה ככל שתהיה.

כדי להתגבר על כך פיתחו המדענים מנגנונים המאפשרים לשרירים הנותרים בפרוטזה לתקשר עם המוח ולהבהיר מהי הפעולה בה הם מעוניינים לנקוט. בעזרת המחשבה, יוצאים השרירים או הקצוות הנותרים לפעולה וכך מועבר המסר אל הפרוטזות שמבצעות זאת.

התאמת פרוטזות מתקדמות שנראות טוב

רוב בני האדם אינם מסוגלים להתחמק מלטישת עיניים בשונה מהם, וקטועי גפיים עלולים למשוך תשומת לב שהם לא מעוניינים בה. מסיבה זו, היה חשוב למדענים העובדים בתחום לייצר פרוטזה הנראית כגפה אנושית ומאפשרת שיפור מבחינה ויזואלית.

בעיה קשה וטכנית עמדה בבסיס הרעיון של התנועה. במהלך תקופת השיקום, מטופל שעבר הליך החלפת מפרק, לומד להפעיל את רגלו מחדש, להניע את ידיו ואצבעותיו, ולאחוז באביזרים קטנים ביותר, ופעולות אלו צריכות להתבצע למרות שלא קיימים עצבים מחוברים. מומחים בתחום ייצרו ברך מלאכותית המאפשרת לרגל לשנות מנח, להתחיל תזוזה, לחלק משקל גוף בצורה נכונה, וכל זאת באמצעות מנגנון ממוחשב בלבד.

פרוטזות מתקדמות לידיים

גם בידיים הצליחו המדענים להגיע למצב בו הפרוטזה מסוגלת לתפקד, אפילו מבחינת האצבעות, בזכות מחשב המושתל בפרוטזה ומעביר מסרים ישירות למוח, ובכך לאפשר את התנועה הרצויה.

למרות המנגנונים המתוחכמים, עדיין קיים הקושי הכרוך בחשיבה על כל תנועה לפני שמבצעים אותה, בניגוד לגוף האדם המתנהל בצורה אוטומטית.

פרוטזות מתקדמות משדרגות את איכות החיים

חיי קטועי גפיים השתפרו ללא היכר בעשורים האחרונים. היכולת לקבל בחזרה חלק מתפקוד הגפיים שלהם מאפשר חיים תקינים ומאושרים. ניתן לראות מפורסמים המהווים מודל לחיקוי בתחום דוגמת אוסקר פיסטוריוס שהפך להיות אצן המתחרה באולימפיאדה נגד אנשים בעלי גפיים בזכות כישוריו והעובדה שהפרוטזה שלו החליפה בצורה כל כך טובה את הרגליים.

היכולת לגעת, להזיז דברים, לתפוס וללכת משפרת פלאים את הדימוי העצמי, איכות החיים והיכולת לעשות זאת בקלות של קטועי הגפיים.

Picture of מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי
מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי

ד"ר רויטל מלאכי, מייסדת המרכז לטיפול בברכים והחלפת מפרק ברך, מגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 10 שנים בהם היא טיפלה בהצלחה במאות מטופלים ומטופלות. טיפול באנשים תמיד משך אותי, בחירת המקצוע הגיעה ישירות מהלב!

המרכז להחלפת מפרקים

אם אתם עומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק,
חברת איימיס מציעה לכם את שירותי מחלקת הניתוחים האורתופדיים,
הכוללת אפשרויות טיפולים כירורגיים ברמה גבוהה, אותם מבצעים מומחים בעלי מוניטין רב,
מארצות הברית, אירופה ישראל.

למה לבחור באיימיס לניתוח החלפת מפרקים?

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים:
ביטוח בריאות: מדריך מקיף

ביטוח בריאות ממלא תפקיד חיוני בהבטחת גישה לשירותי בריאות איכותיים והגנה על אנשים מהנטל הכספי של הוצאות רפואיות. בין אם באמצעות תוכניות בחסות המעסיק, תוכניות ממשלתיות או פוליסות ביטוח בריאות פרטיות, כיסוי בריאות הולם חיוני לשמירה על רווחתו ושלוות הנפש.

ניצחון על הכאב: איך כוח ההתחדשות יכול להפוך אתכם לבריאים יותר

במהלך הנשים, אנחנו מחפשים כל הזמן דרכים כיצד להתמודד עם כאב ולהתגבר, כמה שיותר מהר, על מנת לאפשר לעצמנו לחזור בהקדם לשגרה ולהיות בריאים וחזקים יותר. המטרה שלנו היא לא למצוא פתרון לכאב בשביל לדעת איך לחיות איתו ולצידו, אלא להתגבר עליו, כך הוא ייעלם מחד ומאידך, נצא מהטיפול מחוזקים ונוכל לתפקד בצורה סדירה.

התניידות נכונה עם הליכון בגיל מבוגר

בחברה המזדקנת של ימינו, שמירה על ניידות ועצמאות היא קריטית למבוגרים, במיוחד לקשישים ובמיוחד לקשישים בשיקות לאחר ניתוח מפרקים. אתגרי הניידות בגיל מבוגר יכולים להשפיע עמוקות על איכות החיים, להוביל לאובדן עצמאות ואף להשפיע על בריאות הנפש ועל תוחלת החיים. מאמר זה שואף להאיר את החשיבות של שימוש בהליכון מיוחד המיועד למבוגרים ולמשוקמים. אמצעי עזר זה לניידות אינו רק כלי אלא קו חיים המספק יציבות, תמיכה ובטחון למשתמשים בהם. מידע זה פותח את הדלת להבנת מגוון ההליכונים הקיימים, יתרונותיהם וכיצד לבחור אחד שמתאים בצורה הטובה ביותר לצרכים. באמצעות מאמר זה, אנו שואפים להעצים מבוגרים המתמודדים עם אתגרי ניידות בידע ובהדרכה כדי לשפר את יכולת ההתניידות שלהם,ואת רווחתם הכללית. 

השפעת עודף משקל והשמנה על סיכונים כירורגיים ותוצאות בהחלפת מפרקים

ניתוח החלפת מפרקים הוא הליך נפוץ עבור אנשים הסובלים מניוון או נזק למפרקים. עם זאת, ההשפעה של עודף משקל והשמנה על הסיכונים והתוצאות של ניתוח החלפת מפרקים היא דאגה משמעותית שיש לטפל בה. מאמר זה נועד לחקור את ההשפעה של עודף משקל על סיכונים ותוצאות כירורגיות בהחלפת מפרקים, תוך הדגשת החשיבות של ניהול משקל באופטימיזציה של תוצאות המטופל.

מניעת כאבי קרסול: הגנה על מפרק כף הרגל שלך מפציעות

כאב בקרסול יכול להשפיע באופן משמעותי על הניידות ועל הפעילויות היומיומיות שלך. בין אם אתה ספורטאי, חובב כושר או סתם מתנהל בשגרת היומיום שלך, חיוני לנקוט באמצעי מניעה כדי להגן על מפרק כף הרגל שלך מפציעות. פציעות בקרסול עלולות להתרחש מסיבות שונות, כולל פעילויות הקשורות לספורט, תאונות, או אפילו נעילת הנעלה לא תקינה.

053-3528218
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!