מדרסים מסייעים בשיקום לאחר החלפת מפרק

תוכן עניינים

מדרסים לאחר החלפת מפרקלאחר ניתוח החלפת מפרק, אתה זקוק לנעליים מתאימות ובטוחות לתנועה יציבה שתשמור על המפרק החדש. מדרסים מאפשרים התאמה אישית לרגל לאחר הניתוח, וזמינים במחירים שונים. חלקם ממומנים על ידי קופות החולים.

מאמר זה בוחן את המדע מאחורי מדרסים המיועדים לתקופת השיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק, תדירות השימוש בהם, והתאמתם לנעליים ולסוג הניתוח.

התיעוד המדעי של מדרסים

הם נמצאים בסביבה כבר זמן רב, ורופאי רגליים פיתחו מגוון נרחב של תיאוריות לפיהן מבוסס עיצוב המדרסים. הם מיוצרים במעבדות ביומכניקה ומותאמים אישית לעקב ולמבנה הרגל. במשך שנים רבות, הם היו מיועדים לתמיכה בקרסול במהלך הליכה, למניעת סוגים רבים של פציעות. היום הם משלבים קשת מובנית לעקב ותמיכה בכל הרגל במהלך תנועה.

הרעיון הוא שהמדרסים מיוצרים מחומר המונע מהרגל להשתחרר מהנעל, וכך ניתן למנוע פציעות או לטפל בהן. וכאן הנושא הופך למעניין: רופאי שיקום רבים הצליחו לשקם מטופלים לאחר החלפת מפרק באמצעות מדרסים. מטופלים מצליחים לשמור על תנועה יציבה ובטוחה לטווח הארוך בזכות המדרסים

מדרסים מותאמים אישית לסיוע בשיקום לאחר החלפת מפרק

הם תומכים בקשת הרגל ובעקב ומפחיתים את ההטיה בקרב המטופלים, כך שניתן להשיג שינוי משמעותי בתקופת השיקום ואף לאפשר תנועה בטוחה ויציבה לטווח הארוך, תוך מניעת התפתחות בעיות חדשות. הם מותאמים לכל סוגי הנעליים, כך שאין צורך לרכוש נעליים מיוחדות.

מחקרים מצביעים על השפעה מועילה של מדרסים מותאמים אישית הנקבעים בתקופת השיקום לאחר החלפת מפרק. בסקר שנערך בשנת 1991 בקרב 347 מטופלים לאחר הניתוח, שקיבלו מדרסים מותאמים אישית, 75% מהם דיווחו על התאוששות מלאה או כמעט מלאה, ותשעים אחוזים מהנשאלים המשיכו להשתמש במדרסים גם לאחר תקופת השיקום.

הפחתת כאב והתאמה מושלמת

מחקר שנערך בשנת 2011 גילה גם שמדרסים מותאמים אישית מפחיתים כאבים ונסבלים היטב בקרב מטופלים שעברו החלפת מפרק. הראיות המדעיות בכל הנוגע לניתוחים אלו ברורות: המדרסים מאיצים את תקופת ההתאוששות לאחר ניתוח החלפת מפרק ברכיים, למשל, ושיעור ההחלמה הכללי זהה בין המטופלים שקיבלו מדרסים מותאמים אישית, או מדרסים רגילים.

יתרונות מדרסים לשיקום לאחר החלפת מפרק

מדענים מסבירים שבתקופת השיקום, הגוף מנסה להתרגל למפרק החדש, ולבצע את התנועה המקסימלית, אם מצב ההנעלה מאפשר התאמה למפרק החדש. כך זה עובד: אם הרופא מתאים מדרסים באופן אישי לסוג הניתוח, הגוף לא יצטרך לעבוד קשה ופעילות השרירים תפחת.

אך אם המדרסים אינם מותאמים היטב, הגוף מתנגד לתוואי התנועה החדש, ומנסה להתגבר על אתגרי התנועה באמצעות הפעלת השרירים באופן חזק יותר.

מה זה אומר לגבי מטופלים בתקופת שיקום?

אם התנועה המועדפת על הקרסול היא תמיכה של מדרסים מותאמים אישית, הגוף אינו מתנגד לתנועה, ומפעיל את שרירי הרגל התחתונה לחיזוק נתיב התנועה המועדף, וההשפעה ניכרת על כל הרגל.

זה מסביר מדוע שינויים בהטיית כף הרגל, למשל, גם אם הם קטנים, מתייצבים ומשתפרים בזכות תוספת מדרסים מותאמים אישית. הגוף פשוט מרגיש נוח ובטוח יותר.

הליך ההחלמה לאחר ביצוע ניתוח להחלפת מפרק הוא הוא הליך ארוך ומורכב

עלינו לזכור ולהבין לפני שאנחנו ניגשים למעבר של אחד מהניתוחים השונים שקיימים להחלפת מפרק – זאת לדוגמת ניתוח להחלפת מפרק הקרסול, כי מדובר על ניתוחים קשים ולא פשוטים בכלל, אשר גוררים אחריהם הליך החלמה לא פשוט בכלל. לדוגמה, ניתוח להחלפת מפרק הקרסול, יגרור אחריו החלמה של מעל לחודש וחצי לרוב, זאת כאשר החזרה לדריכה מלאה על הרגל, תתבצע לרוב רק לאחר פרק זמן של כשישה שבועות. זו היא בדיוק הסיבה, שרכישה של מדרסים ייעודים מבחינה אורתופדית – זה צעד שיכול להקל, ולהפוך את התהליך של החזרה לדריכה מלאה על הרגל לאחר מעבר של ניתוח להחלפת מפרק הקרסול לחזרה פשוטה הרבה יותר.

עליכם להבין – מדרסים נוצרים במטרה להיות מותאמים בצורה אישית לגמרי לכף רגלו של הלקוח שרוכש אותם. זאת אומרת, בשונה מהמדרסים שנמצאים בתוך הנעל שרכשתם, אשר מיוצרים בהתאמה לכף רגל הממוצעת בעולם, מדרסים ייעודיים, מותאמים באופן אישי לכל לקוח, ומיוצרים בהתאם למגבלות, ולמצב הרפואי בו הוא נמצא. כך, כאשר תגיעו לאחר מעבר של ניתוח להחלפת מפרק הקרסול לאחד מהמכונים לייצור של מדרסים ייעודיים, אותו המכון יידע להתאים את הצורה של המדרס שתרכשו, כמדרס אשר מתאים לאנשים שעברו את הניתוח להחלפה של מפרק הקרסול, ומותאמים להליך ההחלמה של אותו האדם.

האם המדרסים שנרכוש בעת הליך ההחלמה מהניתוח הם מדרסים שיתאימו לנו גם לאחר שההחלמה הסתיימה?

חד משמעית כן. עלינו לזכור שמרגע שהחלפנו את המפרק ברגלנו, כל התצורה של מבנה הרגל שלנו נעשית חדשה לגמרי. מדרס שנוצר למידותכם לאחר ביצוע הניתוח ובעת הליך ההחלמה, הוא מדרס שעשוי ללוות אתכם לאורך זמן רב, בשל העובדה שהוא מותאם למימדים החדשים של כף הרגל שלכם.

בין אם אתם סובלים מכאבים בכפות הרגליים, בקרסוליים, בברכיים, בכתפיים, או בגב, ובין אם אתם פשוט רוצים לשפר את היציבה שלכם, מדרסים מותאמים אישית יכולים לעזור לכם בצורה ניכרת ולהפחית את הכאבים, עד העלמתו לחלוטין.

Picture of מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי
מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי

ד"ר רויטל מלאכי, מייסדת המרכז לטיפול בברכים והחלפת מפרק ברך, מגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 10 שנים בהם היא טיפלה בהצלחה במאות מטופלים ומטופלות. טיפול באנשים תמיד משך אותי, בחירת המקצוע הגיעה ישירות מהלב!

המרכז להחלפת מפרקים

אם אתם עומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק,
חברת איימיס מציעה לכם את שירותי מחלקת הניתוחים האורתופדיים,
הכוללת אפשרויות טיפולים כירורגיים ברמה גבוהה, אותם מבצעים מומחים בעלי מוניטין רב,
מארצות הברית, אירופה ישראל.

למה לבחור באיימיס לניתוח החלפת מפרקים?

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים:
חדש: ניתוח רובוטי להחלפת מפרקים

הפופולריות של ניתוחי החלפת מפרק הולכת ועולה. בקצב הנוכחי, ההערכה היא כי עד סוף העשור צפוי מספר המנותחים לשלש את עצמו. יש החוזים שהמספר אף

החלפת מפרק בעזרת מחשב

אוסטוארטרוזיס היא מחלת מפרקים נפוצה ביותר המתאפיינת בהריסה של הסחוס שהוא חלק מהמפרק אשר עוטף את קצות העצמות ולמעשה מאפשר תנועתיות חלקה של המפרק. כאשר

הפרוטזות המתוחכמות בעולם

אנשים רבים משתמשים בביטויים נפוצים דוגמת "המכונית היא הרגליים שלי" או "המחשב הזה הוא הידיים שלי בחוץ לארץ", אך מה אם באמת חסרות לאדם ידיים או