שיקום אורתופדי

תוכן עניינים

שיקום אורתופדי לאחר ניתוח החלפת מפרקדלקת פרקים יכולה להיווצר מכל מיני סיבות, אם הפגיעה והדלקת, נובעים ממחלה שיש בה רקע אוטואימוני או בגלל זיהום, או בגלל מחלה בעלת רקע גנטי או בגלל גיל מבוגר. בחלק מהמקרים, דלקת המפרק היא תוצאה ישירה של פעילות גופנית מאומצת או עיסוק בספורט.

ניתן למצוא דרכים יעילות למטרת שיקום והחלמה, על מנת שיפור טווח התנועה של המפרק. שיקום יכול להתבצע באמצעות טכניקות שונות כולל פיזיותרפיה, או שימוש בגלי הלם, חימום האזור הכואב, אוסטיאופתיה, הדרכה לשיפור היציבות והתנועה ועוד.

הגבלת התנועה ושחיקת הסחוס – רפואת ספורט עשויה לסייע בשיקום דלקת פרקים וכאבים באזור המפרק באמצעות פיזיותרפיה מותאמת. הפעילות השיקומית שתתאים למי שעסק בספורט ונפגע. תהליך השיקום מתבצע באמצעות מכשירים שונים יחד עם חימום באזור הפגוע ושימוש בזרם חשמלי.

תכנית אימונים תנועתית שמותאמת לכל מטופל

תחום האורתופדיה הוא תחום רפואי שעוסק במגוון גדול של מחלות מולדות או כתוצאה של פגיעות או מחלות גנטיות כגון דלקת פרקים, או חבלות של מערכת העצמות והשרירים. ניתן למצוא סיבות רבות לשיקום אורתופדי ואלו הן:

  • מחלות זיהומיות ודלקות של העצמות והשרירים כגון דלקת מפרקים ניוונית
  • גידולים סרטניים
  • מחלות שגורמות לקשיים בהליכה ותפקודים יום יומיים
  • מחלות ניוון שרירים
  • מומים מולדים

מטרת שיקום אורתופדי היא לסייע ולשקם כמה שניתן לאדם הסובל מפגיעה אורתופדית, כך שיוכל להסתגל למצבו החדש, לשפר את איכות חייו ולתפקד בחיי היומיום. בישראל, ישנם בתי חולים שיקומיים עם מחלקות שיקום אורתופדי, הכוללות צוות מיומן בתחומי אורתופדיה שונים המבוצעים במסגרת השיקום.

חשיבות מעקב אורתופד – הוא מבצע בדיקות מעקב באמצעות מכשירי הדמיה שונים לאיתור שיפורים. במקרים קיצוניים, כאשר המטופל חש בכאבים עזים עד לחוסר תפקוד מלא, הרופא ישקול על ניתוח, אם בגב, במפרקים או בכל איבר אחר  שנפגע.

שיקום אורתופדי בקרב קשישים

כשקשישים נופלים, הם זקוקים לתקופת שיקום אורתופדי. מצבם העדין וחוסר היציבות שמאפיינים את הגיל השלישי, גורמים להם ליפול. בנוסף, מצבי רפלקסים איטיים, חולשה בגפיים, ראייה הלקויה והאטת המחשבה מגבירים את סיכוני הנפילות.

כתוצאה מכך, מתרחשים שברים בעצם הירך או עצם הזרוע, פציעות באזורי רקמות רכות, אובדן ניידות, פחד מנפילות חוזרות ונכות. מצבים אלה, מחייבים שיקום באמצעות כל מיני שיטות כגון פיזיותרפיה, הידרותרפיה תרגול יום יומי גם בבית וכדומה.

שיקום אורתופדי לאחר ניתוח החלפת מפרק

המטופלים לומדים כיצד לגבור על כאבים וכיצד ללכת, לרדת במדרגות, לקום ולרדת מהמיטה ופעולות יום יומיות נוספות. ישנם מטופלים שמוגבלים בניידות והם מזמינים מומחה פיזיותרפיה אצלם בבית. סיבות נוספות תורמות לחולשת הגוף ולקושי בתפקוד בחיי היום יום כמו למשל, ישיבה ממושכת, הימנעות מפעילויות לחיזוק הכושר הגופני, רזון שמשפיע על התפקוד, נטילת תרופות רבות, תזונה לא נכונה ומצב רוח ירוד.

על המטופל להישמע לפיזיותרפיסט וכן, לשתף עמו פעולה מלאה, לשיקום יעיל ומהיר יותר. כאשר המטופל חש כי הוא מתקדם ופחות מוגבל בתנועות, זה מעודד אותו להמשיך לשתף פעולה.

אולי יעניין אותך גם: שיקום בבית לאחר החלפת מפרק

מתי כדאי לנו להתחיל את ההליך של השיקום האורתופדי?

מחקרים רפואיים רבים שנהגו במטרה לחקור את ההליך הרפואי שמטופל עובר במהלך שיקום אורתופדי מצביעים על כך שבאופן חד משמעי השיקום האורתופדי הוא שיקום אשר מזרז, מקדם, ומשפר בצורה משמעותית את הליך ההחלמה של מטופלים, ואת הכושר התפקודי שלו. עוד נכתב במחקרים אלה, כי ככל שההליך הרפואי מתחיל בשלב מוקדם יתר, כך אותו שיקום אורתופדי עשוי להיות יעיל יותר, והתוצאות אליהן יגיע המטופל הן תוצאות טובות בצורה חד משמעית. בהתאם למחקרים אלה, פועלים גם מרב הרופאים המנתחים בבתי החולים בארץ כיום.

השיקום אורתופדי מתחיל כיום כבר לאחר הניתוח

בוא נסתכל על תהליכי החלמה ממוצעים של ניתוחים כיום בארץ. כיום, מרב הרופאים מתחילים את ההליך של שיקום אורתופדי כבר במיטת האשפוז, ימים או רגעים ספורים לאחר מעבר הניתוח . לאחר שהמטופל משוחרר מבית החולים שבו הוא נותח, חשוב מאוד לשמור על מעבר של הליך השיקום האורתופדי בביתו של המטופל, או בקליניקה של מטפל אורתופדי מוסמך. החשיבות שטמונה בהמשך ההליך האורתופדי לאחר שחרור המטופל מבית החולים – היא החשיבות שבשמירה על מעין רצף טיפולי, רצף שמאפשר לנו לחזור לשגרה בצורה מהירה ככל הניתן.

למה השיקום האורתופדי הוא כל כך חשוב כיום?

עלינו להבין – מעבר ניתוח לרוב משאיר את המטופל ואת הגוף שלו במעין מצב חדש – מצב שגם אתם וגם הגוף שלכם לא מכירים. השיקום, עוזר לאותו המטופל בראש ובראשונה להתרגל ולהסתגל למצבו החדש מבחינה רפואית, שכן לאחר ההסתגלות של המטופל ושל הגוף שלו – אותו המטופל יוכל לחוות חזרה הדרגתית לשגרה. לא רק השיקום האורתופדי הוא זה שחשוב – תזונה נכונה, ביצוע פעילות גופנית, וכיוצא בזאת – יכולים לסייע על הליך ההחלמה מהניתוח.

לסיכום, אם אתם סובלים מפציעת ספורט כזו או אחרת, אם אתם מרגישים כאבי ברכיים, גב תחתון, גב עליון, כתפיים, צוואר או כל כאב אורטופדי אחר, תוכלו לשקם את הגוף שלכם ולחזור לשגרה עם מגוון רחב של טיפולים כמו טיפולי פיזיותרפיה, טיפולים מתחום הרפואה המשלימה, גלי הלם, אביזרים אורטופדיים ועוד.

Picture of מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי
מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי

ד"ר רויטל מלאכי, מייסדת המרכז לטיפול בברכים והחלפת מפרק ברך, מגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 10 שנים בהם היא טיפלה בהצלחה במאות מטופלים ומטופלות. טיפול באנשים תמיד משך אותי, בחירת המקצוע הגיעה ישירות מהלב!

המרכז להחלפת מפרקים

אם אתם עומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק,
חברת איימיס מציעה לכם את שירותי מחלקת הניתוחים האורתופדיים,
הכוללת אפשרויות טיפולים כירורגיים ברמה גבוהה, אותם מבצעים מומחים בעלי מוניטין רב,
מארצות הברית, אירופה ישראל.

למה לבחור באיימיס לניתוח החלפת מפרקים?

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים:
חדש: ניתוח רובוטי להחלפת מפרקים

הפופולריות של ניתוחי החלפת מפרק הולכת ועולה. בקצב הנוכחי, ההערכה היא כי עד סוף העשור צפוי מספר המנותחים לשלש את עצמו. יש החוזים שהמספר אף

החלפת מפרק בעזרת מחשב

אוסטוארטרוזיס היא מחלת מפרקים נפוצה ביותר המתאפיינת בהריסה של הסחוס שהוא חלק מהמפרק אשר עוטף את קצות העצמות ולמעשה מאפשר תנועתיות חלקה של המפרק. כאשר

הפרוטזות המתוחכמות בעולם

אנשים רבים משתמשים בביטויים נפוצים דוגמת "המכונית היא הרגליים שלי" או "המחשב הזה הוא הידיים שלי בחוץ לארץ", אך מה אם באמת חסרות לאדם ידיים או