החלפת מפרק קרסול

שלחו לנו הודעה לייעוץ ראשוני

תוכן עניינים

ניתוח החלפת מפרק קרסולהחלפת מפרק קרסול היא הליך הנקרא גם ארתרופלסטיה של הקרסול. זוהי אפשרות ניתוחית המוצעת לחולי דלקת מפרקים בקרסול. פעולה זו מקלה את הכאב ושומרת על התנועה במפרק הקרסול. זוהי חלופה להיתוך הקרסול (ארתרודיזה), המקלה את הכאב או מבטלת את התנועה במפרק.

ניתוח החלפת מפרק קרסול הוא הליך זמין כבר כ-25 שנים, אך עד לאחרונה לא נחשב כמוצלח כמו ניתוח החלפת מפרק ירך ובכך. היות והקרסול אינו מושפע בדרך כלל מדלקת פרקים, פחות מחקרים מוקדשים לאזור זה.

למרות שהליך זה אינו מאפשר את אותו אורך טווח של החלפת מפרק ירך או ברך, מחקרים שבדקו את יעילות ניתוח החלפת קרסול, הניבו תוצאות מבטיחות ביותר.

סוגי גישות מומלצות בניתוח החלפת מפרק קרסול

הטיפול בדלקת מפרקים בקרסול מחייב את המטופל להגביל תנועה לתנוחות שאינן מכאיבות, ולוודא נעילת נעליים נוחות. נעליים עם שרוכים מעל הקרסול ועקבים מרופדים במדרסים, הן אפשרויות הגנה טובות יותר בהשוואה לסוגי נעליים אחרות.

החלפת מפרק קרסול היא ניתוח המבוצע באמצעות מכשירים. הוא מאפשר שילוב היטב של הרגל בנעל ונוחות תנועה. במקרים חמורים מבוצעת החלפת קרסול כוללת, בהליך זה מאפשר את הקשר בין השוק לבין הקרסול.

למי מומלץ ניתוח החלפת מפרק קרסול?

ההחלטה לביצוע הניתוח מבוססת בעיקר על הכאב הפוגע בפעילויות המבוצעות במהלך היום. כשהכאב אינו ניתן לשליטה באמצעות טיפולים אחרים או תרופות, ראוי לשקול ניתוח, להקלת הכאב ושיפור תנועת כף הרגל למעלה ולמטה, דרך הקרסול. התותב בקרסול נקבע עד סוף עצם הרגל.

במהלך עשר השנים האחרונות, ניתוח זה גדל בפופולריות שלו, בזכות שיפור השתלים הזמינים להחלפה. מחקרים חדשים מצביעים על שיעור שביעות רצון של תשעים אחוזים מהחולים בארבע השנים הראשונות שלאחר הניתוח. בעיה צפויה עתידית אחת עלולה להיות התרופפות הקרסול המלאכותי. מנתח אורתופדי מסייע למטופל לקבל את ההחלטה אם הוא נחשב כמועמד מתאים.

מהלך הניתוח

חתך העור מבוצע בעיקר בחלק הקדמי של הקרסול, עם חתכים קטנים יותר בחוץ. עצם הרגל מוחלפת במשטח מתכת חלק ובפוליאתילן (פלסטיק) בצפיפות גבוהה. המטופל מתעורר מהניתוח עם חבישה קשה בחלק האחורי של הקרסול, וחבישה רק בחזית, להגנת הרגל ולמניעת נפיחות. הניתוח נמשך כשעתיים וחצי.

החולה מקבל שילוב של תרופות תוך ורידיות או תרופות לבליעה לשליטה בכאב לאחר הניתוח. הרגל עשויה להישאר חסרת תחושה במשך שש שעות עד יממה וחצי לאחר הניתוח.

מעקב

ניתן לשוב לבית החולים בתוך שבועיים לשם הסרת התפרים, אך יש להמשיך בתקופת שיקום להגנת הרגל ולמידת השימוש בקביים. במהלך חודש וחצי לאחר הניתוח, מבוצעים צילומי רנטגן, ומתקבלת החלטה אם לקדם את נשיאת המשקל או להמשיך את השימוש בקביים.

המטופל לומד להציב כחמישים אחוזים מהמשקל על הרגל הפועלת במשך כחודש. מהירות התקדמות נשיאת המשקל תלויה בנהלים אחרים הנדרשים לתיקון העיוות בקרסול.

סיכוני ניתוח החלפת מפרק קרסול

הרוב המכריע של ניתוחים אלו מתקדם ללא סיכון. למרות זאת, הסיכונים כוללים, אך אינם מוגבלים, לתרחישים הבאים:

  • זיהום.
  • פגיעה בעצב או בכלי הדם.
  • שבר העצם.
  • כשל העצם להחלים עם תחליף הקרסול.
  • כשל ריפוי העצמות.
  • בעיות פצעים.
  • קרישי דם.

קיימים גם מקרים נדירים של תסמונות כאב על כף הרגל, וסיכוני הרדמה עליהם יש צורך לדון עם צוות ההרדמה.

סיכונים המצריכים ייעוץ רפואי – יש להתייעץ עם הרופא במקרים בהם מתרחשת נפיחות חמורה, נעילה מכנית של המפרק, תחושות עקצוץ או קהות בבהונות, אותן לא ניתן להקל באמצעות הרמת הרגל מעל הלב למשך שעה; כשהניקוז מפריש ריח רע, ונוזל ירוק או צהוב שלא הופיע קודם; וכשיש צמרמורת או חום מעל 38 מעלות.

אולי יעניין אותך גם: כך תשמרו על בריאות המפרקים שלכם בקלות

כיצד החיים שלנו יראו לאחר מעבר של ניתוח עבור החלפת מפרק קרסול? מה הוא תהליך ההחלמה?

כאשר אנחנו עוברים ניתוח שנועד עבור החלפת מפרק קרסול – עלינו לקחת בחשבון את העובדה שמדובר על ניתוח לא פשוט בכלל – זאת כאשר במהלכו אנחנו מחליפים את אחד המפרקים החשובים ביותר והקריטיים ביותר לפעילות הגופנית השגרתית שלנו. ראשית, עלינו לקחת בחשבון כי לאחר שעברנו החלפת מפרק קרסול לא נוכל למעשה לדרוך על כפות הרגליים שלנו במשך שבועיים שלמים, לרוב, כדאי להשתמש בפרק זמן זה בכיסא גלגלים, או בקביים ייעודיות לכך. הרגל שלכם, אותה הרגל שחוותה את הליך הניתוח, תצופה בגבס קשיח, גבס שתפקידו למנוע את הדריכה על אותה הרגל, דבר שיכול לעקב בצורה משמעותית את הליך ההחלמה שלכם.

לאחר שבועיים מביצע החלפת מפרק קרסול – יהיה עליכם להגיע לטיפול מעקב ראשוני. בטיפול זה, סביר להניח שהרופא המנתח שלכם יסיר ויוריד את התפרים של הניתוח. לאחר שבועיים, לרוב ניתן להחליף את הגס הקשה במגף ייעודי להליכה – כמובן, שמדובר על דבר שהוא תלוי מטופל, ותלוי במצב הקרסול שלו לאחר פרק הזמן הזה. לאחר כשלושה שבועות באופן ממוצע מחלוף ביצוע הניתוח להחלפת מפרק הקרסול – נהוג להתחיל תרגילים ייעודיים להגדלת טווח תנועה של הקרסול – תרגילים אלה, לרוב יתבצעו בהתאם לתוכנית אימונית שניתנה לכם על ידי פיזיותרפיסט, או על ידי הרופא המנתח עצמו. ישנן מספר פעולות שידועות בתור פעולות שמשפרות את הליך ההחלמה לאחר החלפת מפרק קרסול, ועשויות להביא לתוצאות החלמה טובות יותר – שחייה מהווה את אחת מהפעולות הללו. לאחר כשישה שבועות, נהוג להתחיל ללכת הליכה מלאה על הרגל שעברה את הניתוח, גם במקרה הזה, מדובר בכל מקרה לגופו. את האישור להתחלת ההליכה יש לקבל על ידי הרופא המטפל בעצמו.

לסיכום, אם אתם צריכים לעבור את הניתוח, אחד הדברים הכי חשובים שאתם צריכים לשים אליו לב הוא הרופא אליו אתם הולכים. בדקו את הנושא לעומק, קראו מידע מקצועי, בקשו המלצות מאנשים שאתם מכירים והצטרפו לקבוצות בפייסבוק.

Picture of מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי
מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי

ד"ר רויטל מלאכי, מייסדת המרכז לטיפול בברכים והחלפת מפרק ברך, מגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 10 שנים בהם היא טיפלה בהצלחה במאות מטופלים ומטופלות. טיפול באנשים תמיד משך אותי, בחירת המקצוע הגיעה ישירות מהלב!

המרכז להחלפת מפרקים

אם אתם עומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק,
חברת איימיס מציעה לכם את שירותי מחלקת הניתוחים האורתופדיים,
הכוללת אפשרויות טיפולים כירורגיים ברמה גבוהה, אותם מבצעים מומחים בעלי מוניטין רב,
מארצות הברית, אירופה ישראל.

למה לבחור באיימיס לניתוח החלפת מפרקים?

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים:
חדש: ניתוח רובוטי להחלפת מפרקים

הפופולריות של ניתוחי החלפת מפרק הולכת ועולה. בקצב הנוכחי, ההערכה היא כי עד סוף העשור צפוי מספר המנותחים לשלש את עצמו. יש החוזים שהמספר אף

החלפת מפרק בעזרת מחשב

אוסטוארטרוזיס היא מחלת מפרקים נפוצה ביותר המתאפיינת בהריסה של הסחוס שהוא חלק מהמפרק אשר עוטף את קצות העצמות ולמעשה מאפשר תנועתיות חלקה של המפרק. כאשר

הפרוטזות המתוחכמות בעולם

אנשים רבים משתמשים בביטויים נפוצים דוגמת "המכונית היא הרגליים שלי" או "המחשב הזה הוא הידיים שלי בחוץ לארץ", אך מה אם באמת חסרות לאדם ידיים או

053-3528218
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!