מדריך טיפול תנועתי לאחר החלפת מפרק

שלחו לנו הודעה לייעוץ ראשוני

תוכן עניינים

מדריך טיפול תנועתיניתוח זה מתבצע במקרים בהם אנשים חווים נזק במפרק הברך כתוצאה מאוסטיאוארתריטיס, דלקת מפרקים שגרונית, מחלות עצם אחרות או שבר; מצבי כאבי ברכיים או בעיות יישור ברגל הגורמות לקשייי הליכה ותפקוד יומי.

איך יכול פיזיותרפיסט לסייע?

פיזיותרפיסט מסייע להצלחת ניתוח מפרק החלפת ברך באמצעות הערכה וטיפול לפני הניתוח ובתקופת השיקום.

מיד לאחר הניתוח

לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך, המטופל נשאר בבית החולים ליומיים או שלושה ימים. אם הוא סובל ממצבים רפואיים אחרים, כגון סוכרת או מחלת לב, עליו להישאר באשפוז מספר ימים נוספים. בתקופה זו, הפיזיותרפיסט מלמד אותו תרגילי הליכה עם הליכון או קביים; מלמד אותו להיכנס בבטחה למיטה או לעבור לכיסא; ומסייע לו להמשיך בתרגילי גמישות וחיזוק אותם למד לפני הניתוח.

בתקופה זו, חשוב במיוחד לשלוט על הנפיחות בברך ולסייע בריפוי החתך. הפיזיותרפיסט עשוי לבצע גירוי חשמלי, במהלכו אלקטרודות ממוקמות על העור על מנת לעורר את העצבים סביב הברך ולסייע בהפחתת הכאב והנפיחות ולקדם ריפוי. הפיזיותרפיסט עשוי גם להחיל חבילות קרות על הברך כדי לסייע בהפחתת הנפיחות וממליץ על שימוש בגרבי תמיכה.

תחילת תקופת השיקום

שיקום נאות לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך חיוני להתאוששות. פיזיותרפיסט מסייע בהשבת טווח תנוע משמעותי של הברך ומתחיל את הטיפול התנועתי בהקדם האפשרי. בשלב זה, המטופל עשוי להשתמש במקל או בקביים. הפיזיותרפיסט מאיץ את השיבה לפעילות ומסייע בשיפור תפקוד הברך החדשה.

הוא מתאים תרגילי טווח תנועה, תרגילי חיזוק מתמשכים, מלמד את המטופל מודעות גוף באמצעות אימונים, ומדריך אותו באופן פרטני לתנועה ופעילות המותאמים לצרכיו האישיים.

אימוני גוף ואיזון

תרגילי אימונים מיוחדים מסייעים לשרירים "ללמוד" תגובה לשינויים, כגון מדרכות שאינן אחידות או קרקע סלעית. כשהמטופל מסוגל להציב את מלוא המשקל על הברך ללא כאב, הפיזיותרפיסט מסייע בהוספת תרגילי זריזות, במהלכם המטופל מתאמן על עצירה מהירה, התחלת תנועה ושינויים בכיוון, ופעילויות באמצעות לוח איזון המאתגר את האיזון בברך והשליטה עליה.

התכנית מתבססת על בדיקת הפיזיותרפיסט את הברך, מטרות תכנית הטיפול התנועתי, רמת הפעילות של המטופל ובריאותו הכללית.

אימון תפקוד

כשהמטופל מסוגל ללכת באופן חופשי ללא כאב, הפיזיותרפיסט מתחיל להוסיף פעילויות שבוצעו לפני שהכאב בברך התחיל להגביל. פעילויות אלו עשויות לכלול פעולות בקהילה כגון חציית רחוב הומה או עליה וירידה במדרגות נעות. תוכנית הטיפול התנועתי מבוססת על בדיקת המטפל הפיזי את הברך, מטרות התכנית, רמת הפעילות והבריאות הכללית.

ציר הזמן לשיבה לפעילויות פנאי או ספורט משתנה מאדם לאדם. הפיזיותרפיסט מעריך את התקדמות המטופל בהתאם למצבו האישי.

טיפול תנועתי להקלת נפיחות – נפיחות עשויה להתרחש לעתים עד שלושה חודשים לאחר הניתוח. על מנת להקל את הנפיחות, המטופל יכול להשתמש בגרבי תמיכה, להחיל חבילות קרות ולהרים את הרגל התחתונה על כרית במהלך ישיבה או שכיבה.

טווח תרגילי תנועה – נפיחות וכאב עשויים לגרום להפחתת תנועת הברך. הפיזיותרפיסט מלמד את המטופל תרגילים בטוחים ויעילים להשבת טווח התנועה לברך, כך שהוא יכול לבצע פעילות יומיומית.

תרגילי חיזוק – חולשת שרירי הירך והרגל התחתונה עלולה להוביל לשימוש במקל במהלך הליכה. הפיזיותרפיסט קובע את תרגילי החיזוק המתאימים באופן אישי, במטרה שלא להזדקק עוד לשימוש במקל הליכה.

שיקום בהתאם לפעילותבהתאם לדרישות הפעילות אותה מבצע המטופל, יתכן שיהיה צורך בתקופת שיקום נוספת המותאמת לפעילויות העבודה, כגון טיפוס על סולם, או פעילויות ספורט, ודרישות הפעילות על הברך. הפיזיותרפיסט מפתח תכנית שיקום שלוקחת בחשבון דרישות אלו.

 

מידע נוסף:

פוסטור מדיק (POSTURE MEDIC) –  מכשיר מהפכני לטיפול בכאבי גב

 

Picture of מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי
מומחית לטיפול בברכים ד"ר רויטל מלאכי

ד"ר רויטל מלאכי, מייסדת המרכז לטיפול בברכים והחלפת מפרק ברך, מגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 10 שנים בהם היא טיפלה בהצלחה במאות מטופלים ומטופלות. טיפול באנשים תמיד משך אותי, בחירת המקצוע הגיעה ישירות מהלב!

המרכז להחלפת מפרקים

אם אתם עומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק,
חברת איימיס מציעה לכם את שירותי מחלקת הניתוחים האורתופדיים,
הכוללת אפשרויות טיפולים כירורגיים ברמה גבוהה, אותם מבצעים מומחים בעלי מוניטין רב,
מארצות הברית, אירופה ישראל.

למה לבחור באיימיס לניתוח החלפת מפרקים?

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים:
חדש: ניתוח רובוטי להחלפת מפרקים

הפופולריות של ניתוחי החלפת מפרק הולכת ועולה. בקצב הנוכחי, ההערכה היא כי עד סוף העשור צפוי מספר המנותחים לשלש את עצמו. יש החוזים שהמספר אף

החלפת מפרק בעזרת מחשב

אוסטוארטרוזיס היא מחלת מפרקים נפוצה ביותר המתאפיינת בהריסה של הסחוס שהוא חלק מהמפרק אשר עוטף את קצות העצמות ולמעשה מאפשר תנועתיות חלקה של המפרק. כאשר

הפרוטזות המתוחכמות בעולם

אנשים רבים משתמשים בביטויים נפוצים דוגמת "המכונית היא הרגליים שלי" או "המחשב הזה הוא הידיים שלי בחוץ לארץ", אך מה אם באמת חסרות לאדם ידיים או

053-3528218
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!